bez glutenu

Wegańskie ciasto walentynowe z kremem (bez glutenu)

2/13/2017

Uwaga, jutro Walentynki i bez względu na to, czy jesteście roślinożercami, czy też nie, przeczytajcie uważnie ten wpis i najlepiej wypróbujcie przepis, uważając przy tym, żeby nikt tego ciasta nie zjadł, zanim zdążycie podać je ukochanej osobie :-) Mi się o mały włos taka sytuacja przytrafiła. Mieliśmy rodzinną imprezę w hotelu, lepiej nie wspomnę, w którym, ponieważ na moje pytanie, czy mogę u zamówić jedno ciasto bez glutenu i wegańskie, otrzymałam negatywną odpowiedź. Na szczęście pozwolono mi przynieść mój własny wypiek, więc sytuacja została uratowana. W naszej rodzinie jest kilka osób, które nie mogą lub nie chcą spożywać produktów zawierających gluten i składniki pochodzenia zwierzęcego, ale bez przesady, uważałam, że jedno ciasto z powodzeniem wystarczy. Zaopatrzyłam je w elegancką chorągiewkę, aby nie było wątpliwości dla kogo zostało przygotowane i bardzo się zdziwiłam, kiedy jego większość zniknęła w mgnieniu oka. Na talerzach zadowolonych wszystkożerców mogłam dojrzeć jeszcze ostatnie okruszki. Na szczęście wystarczyło dla wszystkich, ale tak na styk. Takiego przebiegu sytuacji się nie spodziewałam, normalnie jest tak, że weganie i ich jedzenie traktowani są z pewną dozą niedowierzania, a tu proszę, proszę... Zajadali, aż im się uszy trzęsły i na dodatek pytali, czy następnym razem też takie ciasto upiekę. Pewnie, że upiekę! Z wielką chęcią!
Zapraszam do wypróbowania, można do ozdoby wyciąć z papieru kolorowe serduszka i pyszny prezent walentynkowy gotowy.

Przepis przygotowałam do magazynu VEGE.

© Mariola Streim
© Mariola Streim
© Mariola Streim
© Mariola Streim
© Mariola Streimzdjęcia z tej serii możesz kupić tutaj

Ciasto:
100 g skrobi kukurydzianej
60 g mąki kukurydzianej 
40 g mąki kokosowej
150 g margaryny roślinnej
150 g cukru
100 ml śmietany roślinnej, np. ryżowej
50 ml wody po cieciorce (aquafaby)
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia bez glutenu
garść jagód lub borówek
garść malin

Krem:
1 budyń waniliowy
1/4 l mleka roślinnego 
100 g margaryny roślinnej
50 g cukru pudru
1/2 łyżeczki gumy guar

Dodatkowo:
cukier puder, świeże owoce, listki mięty i papierowe serca do dekoracji

Ciasto wykonanie:
Mąki z proszkiem do pieczenia wymieszać. Margarynę z połową cukru utrzeć na puch i dalej ucierając dodawać po trochu na przemian mąki i śmietanę. Wodę po cieciorce ubić na sztywną pianę, dodając po trochu pozostałą część cukru. Dodać pianę do ciasta i delikatnie wymieszać. Ciasto wlać do wysmarowanej tłuszczem formy i piec ok. 40 minut przy temperaturze 190 ˚C we wcześniej nagrzanym piekarniku.
Po upieczeniu pozostawić ciasto do całkowitego wystudzenia, najlepiej do następnego dnia, po czym wyjąć je z formy i przekroić.

Krem wykonanie:
Budyń ugotować bez cukru i wystudzić. Aby nie zrobiła się skórka, przykryć szczelnie folią spożywczą, tak aby całkowicie przylegała do powierzchni budyniu. 
Margarynę zmiksować z cukrem pudrem na puch, dodać budyń oraz gumę guar i miksować jeszcze przez pół minuty, po czym wstawić na pół godzimy do lodówki. 
Masą posmarować dolną część ciasta, przykryć górną i udekorować. Chłodzić w lodówce przez przynajmniej 1 godzinę przed krojeniem.

You Might Also Like

3 Komentarzy

  1. Wcale nas nie dziwi to, że ciasto zniknęło w ekspresowym tempie :) Wygląda obłędnie!
    U nas na rodzinnych imprezkach jest podobnie (a tylko my jemy wegańsko)Wszyscy niby tylko próbują z ciekawości, a potem okazuje się, ze nasze dania znikają pierwsze :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Brdzo apetyczne ciacho!
    Aż trudno uwierzyć, że jest i wege i bezglutenowe!
    :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czysty ideał! Koniecznie do zrobienia :)

    OdpowiedzUsuń