pieczone

Pasztet z czerwonej soczewicy z indyjską nutą

4/03/2013

Witajcie po świętach. Pewnie Wasze stoły uginały się pod wspaniałymi daniami i może teraz nie macie za bardzo apetytu, ale dzisiejszy pasztet jest bardzo smaczny i na dodatek można go upiec nie tylko w foremkach, ale także w słoikach, na zapas. Będzie jak znalazł, kiedy już wyblakną wspomnienia wielkanocnego objadania się i znów nieco zgłodniejecie. Pasztet przygotowuje się bardzo łatwo, więc żadnych wymówek, typu „nie mam czasu”, nie przyjmuję do wiadomości i bardzo gorąco zapraszam do wypróbowania. Jedynie z czym możecie mieć problem, to obranie papryki, ale myślę, że jakoś sobie z tym poradzicie, a tak po cichu mogę Wam w tajemnicy zdradzić, że niedługo będzie u mnie taki mały konkurs, w którym będzie można wygrać obieraczek, który doskonale poradzi sobie z obraniem papryki, pomidora, czy kiwi! Nie posiadając takiego obieraka można spróbować obrać paprykę ścinając skórkę ostrym nożykiem. Myślę, że każdy ma jakiś swój sposób na upartą paprykę, a ja tymczasem zapraszam na pasztet :-)

© Mariola Streim
© Mariola Streim
© Mariola Streim

Pasztet z czerwonej soczewicy:

1 filiżanka czerwonej soczewicy (przed ugotowaniem)
2 cebule
1 duża, czerwona papryka
2 jajka
olej 
0,5 łyżeczki curry
0,5 łyżeczki kurkumy
0,5 łyżeczki kuminu
0,5 łyżeczki zmielonych nasion kolendry
sól
chilli
masło do wysmarowania foremek

Soczewicę ugotować do miękkości z dwoma filiżankami wody. Cebule pokroić w kostkę usmażyć z olejem na złoto, najlepiej w garnku. Paprykę obrać ze skórki, pokroić w kostkę, dodać do cebuli, usmażyć do miękkości, dodać soczewicę i odstawić do ostudzenia. Dodać pozostałe składniki, wszystko trochę zblenderować (nie na całkiem gładko), umieścić w wysmarowane masłem foremki i piec we wcześniej nagrzanym piekarniku ok. 45 minut, przy temperaturze ok. 180 ˚C.

Jeżeli chcemy pasztet upiec w słoikach należy wypełnić je maksymalnie do 2/3, ponieważ pasztet urośnie. Jeżeli pasztet chcemy przechowywać dłużej, słoiczki powinny być wysterylizowane, jeśli tylko kilka dni, wystarczy, że będą czyste. Należy uważać, aby brzegi z gwintem nie pobrudziły nam się masłem lub pasztetem podczas napełniania. Słoki pieczemy OTWARTE. Zamykamy natychmiast po wyjęciu z piekarnika. Jeżeli pasztet urósł za wysoki, ścinamy szybko nożem nadmiar przed zamknięciem.

Więcej informacji na temat sterylizacji słoików napisałam w poście o syropie z rabarbaru.

Do pasztetu najlepiej nadają się słoiczki o prostym, lekko rozszerzającym się ku górze kształcie, aby potem można było go wyjąć.

Świetnie smakuje jako dodatek do sałatek z sosem do sałatek.

You Might Also Like

18 Komentarzy

  1. Ja po tych świętach mogę tylko grejpfruty i rukolę. I nie jest to zaburzenie odżywiania, ani dieta, po prostu mój brzuch odmawia innego pokarmu. Ale ten pasztecik... ;p

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem pewna, że już niedługo Ci apetyt wróci do normy :-)

      Usuń
  2. U mnie po świętach to zielone koktajle 2 razy dziennie. Niby dużo jedzenia na święta nie było, bo nie chciałam przez tydzień czuć się jak bomba, ale i tak po dwóch dniach zatęskniłam za zdrowszym odżywieniam. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No proszę, kolejna straciła apetyt, no cóż, następnym razem chyba sałatkę Wam zaserwuję ;-) Doskonale rozumiem, to chyba po każdych świętach tak jest, pozdrawiam :-)

      Usuń
  3. bardzo podoba mi się kokilkowe wydanie pasztetu

    OdpowiedzUsuń
  4. Jesteś niesamowita, ciągle zaskakujesz doskonałymi pomysłami.....PS Dziękuję za życzenia i również wszystkiego co najlepsze, najpiękniejsze i.....niestety poświątecznie , ale szczerze :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Prezentuje się świetnie :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Z czerwonej soczewicy czyli pysznie ale i zdrowo :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ale super pomysł z tym pieczeniem w słoiku. Veggie ty masz łep!:) Lubię gotować duże ilości na raz i część z tego odkładać na potem np. w słoik, żeby się nie znudziło jedzenie jednej potrawy codziennie, tylko wyciągnąć taki wek za kilka dni, gdy nie mam czasu na gotowanie. Na pewno wyprubuję ten patent ze słoikiem, choć w moim przypadku pewnie będzie to mega ilość pasztetu, bo dla filiżanki nie będę brudzić garów;) I upiekę blachę do zjedzenia na już i od razu obok słoik na potem:) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że Ci się pomysł spodobał, polecam. Właśnie też tak zrobiłam upiekłam w foremkach i obok w słoikach na zapas.

      Usuń
  8. ale piekny :) jeszcze takiego nie jadłam

    OdpowiedzUsuń
  9. Podoba mi się ta mini wersja, coś na mój przejedzony brzuszek;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Muszę zrobić sobie do pracy takie mini wersje pasztetu :)

    OdpowiedzUsuń
  11. A ja na święta nie zaszalałam zupełnie.

    Pasztet świetny, uwielbiam wszelkie bezmięsne pasztety, z papryką jeszcze nie jadłam, zrobię w weekend. Dziś złamałam swoją żelazną zasadę jedzenia tego co w sezonie (kupiłam melona z Brazyli), więc paprykę też kupię.

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ty to jesteś jednak porządna dziewczyna, że kupujesz sezonowo. Również staram się, choć nie zawsze jestem konsekwentna. Można zrobić też bez papryki, choć pewnie nie będzie to już to samo. Mam nadzieję, że będzie Ci smakował :-)

      Usuń
  12. wygląda przepysznie :) buziaki

    OdpowiedzUsuń