Moi drodzy, nareszcie nadeszły! Jeszcze tylko dziś ostatni dzień przygotowań i już od jutra błogie nic nierobienie. Dziwicie się dlaczego już teraz? Że niby w sobotę jeszcze okna można umyć? Owszem można, ale nie trzeba :-) Od kilku lat prowadzę mojego bloga praktycznie bez przerwy, jedynie w dni świąteczne mogę sobie pozwolić na urlop, więc postanowiłam to tym razem bardzo dokładnie przygotować i maksymalnie wykorzystać. O tym, jak spędzę te dni dowiecie się już niedługo. Jedno jest pewne, będzie naprawdę leniwie.
Wiem jednak, że niektórzy z Was mają jeszcze sporo energii i do ostatniej chwili będą kręcić się w kuchni, więc mam dla Was przepis na pyszną, bezglutenową babkę karobową. Karobu dodałam niewiele, tylko do smaku i odkryłam, że w połączenie z lukrem ciasto smakuje jak marcepanowe.
A co z tym gniazdkiem, czy trudno się je robi? Ależ skąd! Można wyczarować je dosłownie w kilka minut. Jesteście ciekawi? Wypróbujcie!
Już po raz kolejny mam zaszczyt składać Wam życzenia, więc przyjmijcie je i cieszcie się wolnymi chwilami.
Wesołych Świąt Wielkanocnych,
szalonego i wyjątkowo mokrego Śmigusa Dyngusa
oraz samych słonecznych i cudownych!
Przepis przygotowałam dla czasopisma VEGE.
© Mariola Streim |
forma o średnicy 18 cm
100 g mąki ziemniaczanej
60 g mąki kukurydzianej
40 g mąki kokosowej
150 g margaryny roślinnej
120 g cukru pudru
50 g mąki z kleistego ryżu (do dostania w sklepach z azjatycką żywnością)
100 ml śmietany roślinnej, np. ryżowej
50 ml wody po cieciorce (aquafaby)
3 łyżeczki karobu
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia bez glutenu
Do dekoracji:
150 g cukru pudru
barwniki spożywcze, najlepiej naturalne
masa marcepanowa lub wegańska masa cukrowa (ewentualnie gotowe jajeczka cukrowe)
120 g cukru
Ciasto:
Mąki i proszek do pieczenia wymieszać. Wodę po cieciorce ubić na pianę, pod koniec ubijania dodać 60 g cukru pudru. Margarynę i pozostałe 60 g cukru pudru utrzeć na puch, po czym miksować dalej dodając na przemian po trochu mąki i śmietanę. Na koniec dodać pianę z wody po cieciorce i całość delikatnie wymieszać łyżką. Umieścić ciasto w natłuszczonej foremce i piec 35 minut w temperaturze 200 ºC we wcześniej nagrzanym piekarniku.
Cukrowa polewa:
Cukier puder zmiksować z odrobiną wody i barwnika. Zamiast wody i barwnika można użyć sok, na przykład z malin. Natychmiast polać babkę lukrem i pozostawić do zastygnięcia.
Cukrowe gniazdko:
Przygotować miseczkę o wielkości pasującej do babki. Cukier umieścić w garnku i podgrzewać (CIĄGLE MIESZAJĄC) tak długo, aż będzie lejący, złoty i przeźroczysty. Chwilkę odczekać, aż lekko zgęstnieje i da się z niego ciągnąć włókna po czym uwić z nich gniazdko w miseczce. (Uwaga, cukier jest bardzo gorący i jeśli dotknie się go ręką, natychmiast twardnieje i można się poparzyć).
Pozostawić gniazdko do całkowitego zastygnięcia po czym wyjąć je z miseczki i umieścić na babce. Gniazdko będzie delikatne i łamliwe, można wstawić miseczkę na chwilę do kąpieli wodnej i podgrzać, dzięki temu cukier będzie nieco bardziej elastyczny i będzie łatwiej go wyjąć.
Kolorowe jajka:
masę marcepanową lub cukrową wymieszać dokładnie z barwnikami i uformować jajeczka.
4 Komentarzy
Pięknych i kolorowych Świąt wielkanocnych:)
OdpowiedzUsuńAle kusisz, już chyba nie zdążę jej upiec, a skoro smakuje jak marcepan to nie odpuszczę! :) Radosnych i leniwych Świąt ;-)
OdpowiedzUsuńPiękna i efektowna babka, a koszyczek z karmelu jest bardzo pomysłowy :)
OdpowiedzUsuńWesołych Świąt :))
OdpowiedzUsuń