Przechowywanie produktów spożywczych – długo świeże

5/19/2012

Wiele mówi się ostatnio o wyrzucaniu produtów, które nie nadają się już do spożycia. Jest to problem globalny, ale również w naszym codziennym życiu odgrywa on bardzo dużą rolę. W końcu wyrzucając nieświeże jedzenie, wyrzucamy własne pieniądze. Zadbajmy więc o to, aby nasze produkty jak najdłużej zachowały świeżość. Jak to zrobić? Jest kilka bardzo prostych, domowych sposobów. Oto kilka z nich:

© Mariola Streim

Chleb:
dość szybko wysycha i robi się twardy, opóźnimy ten proces, wkładając do pojemnika z chlebem pół jabłka. Wilgoć z jabłka absorbowana jest przez chleb
i dzięki temu zachowuje on dłużej świeżość.

Ser żółty:
dość szybko pleśnieje, aby tego uniknąć, należy włożyć do pojemnika z serem kostkę cukru. Ser zachowa wtedy znacznie dłużej świeżość.

Sałata:
liście szybko więdną, aby tego uniknąć należy zawinąć sałatę w czystą, mokrą ścierkę kuchenną i przechowywać w lodówce na dole, w pojemniku do warzyw. Również szparagi można przechować w ten sposób, ale nie za długo. Szparagi smakują najlepiej, jak są bardzo świeże, dlatego matoda ta powinna być stosowana w ostateczności.

Banany i jabłka:
owoce te wydzielają etylen, co powoduje dojrzewanie (szybsze psucie) owoców znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie (na przykład w jednej misce). Należy więc przechowywać je z dala od innych owoców i warzyw, najlepiej osobno. Banany nadają się również do zamrażania. Należy obrać je ze skórki, pokroić
w odpowiednie kawałki i umieścić w szczelnym plastikowym woreczku.

Musztarda:
rozpoczęty słoik musztardy zabezpieczymy przed wysychaniem, jeżeli wlejemy na wierzch nieco oleju.

Świeże zioła:
oczywiście najlepsze są świeże, ale gdy umieścimy je w szklaneczce z wodą
w lodówce, zachowają świeżość przez kilka dni. Zioła nadają się również do zamrażania. Należy je posiekać i umieścić w plastikowym pojemniczku lub woreczku.

Marchewka i pietruszka:
co zrobić, gdy marchewki i pietruszki już nie robią na nas najlepszego wrażenia
i stały się nieco gumowe? Można umieścić je na kilka godzin w misce z zimną wodą, a po tym zabiegu będą znów jak świeże.

Mąka, cukier, musli:
najlepiej przechowywać w szczelnych, plastikowych pojemnikach.


Zamrażanie jest świetną metodą na zachowanie świeżości na dość długi czas i nadaje się do tego wiele produktów, o tym będzie oddzielny wpis w najbliższym czasie.


Może znacie jeszcze inne sposoby?
Podzielcie się, może uzbieramy na drugi wpis na ten temat :-)You Might Also Like

2 Komentarzy

  1. Bardzooooo przydatne info ;) Powiem Ci, że co do chleba to jak kupię za dużo, to połowę mrożę i jak rozmrażam, to jest o wiele smaczniejszy i o dziwo świeższy niż ten który zakupiłam ;) dziwne ale faktycznie tak jest:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, zamrażanie chleba, to bardzo dobra metoda, również tak robię i potwierdzam, smakuje super. Warto tak robić, bo chleb niestety szybko pleśnieje, co jest często niewidoczne dla oka, a niebezpieczne dla zdrowia.

    OdpowiedzUsuń