bez glutenu

Seler w najłatwiejszej wersji

10/17/2018

Czy też macie wrażenie, że wszystkiego wokół nas jest za dużo? Za dużo hałasu, za dużo pośpiechu, za dużo rzeczy materialnych, za dużo śmieci... Wszędzie robi się ciasno. Nasz czas również jest zaśmiecany, przede wszystkim zbędnymi informacjami przekazywanymi nam przez media. Czuję, że nadeszła pora na wielkie wyzwolenie i zastąpienie nadmiaru zwykłą prostotą pod każdym względem. Ostatnio przeczesuję wszystkie obiekty znajdujące się w moim domu, sortuję, wyrzucam i sprzedaję co tylko się da. Stałam się wielką fanką sprzedawania, ponieważ wiele rzeczy jest w zbyt dobrym stanie, aby je wyrzucić. Oddając je w dobre ręce, nawet nieodpłatnie, chronimy środowisko, ponieważ wszystkie te rzeczy zostały wyprodukowane, pochłonęły materiał i energię. Najlepiej mieć to na uwadze już podczas zakupów i nie otaczać się zbędnymi przedmiotami, ale nie jest to łatwe i co jakiś czas każdy z nas powinien pozbyć się nadmiernego balastu.
Do kuchni też już wparowałam i powyrzucałam stare przyprawy, posprzedawałam część nieużywanych od lat sprzętów i choć jeszcze jestem daleko w polu, już czuję się trochę lepiej. 
Jeśli chodzi o gotowanie, to zawsze starałam się przygotowywać bardzo proste dania, ale dzisiejsze osiągnęło szczyt prostoty. Wierzcie mi, przy jednym składniku niczego w tym daniu nie ma za dużo, chyba że je przesolicie, ale to dobry znak, ponieważ jedno z popularnych przysłów głosi (przynajmniej w Niemczech), że jeśli kucharz przesolił zupę, to znaczy, że jest zakochany!
Napisałam jeden składnik? W przepisie jest ich nieco więcej, ale to dlatego, że do selera idealnie pasuje sos z awokado i musztardy. Do dzieła, z sosem czy bez, z tym daniem poradzi sobie każdy.

Przepis przygotowałam dla czasopisma VEGE

© Mariola Streim
1 korzeń selera
1 awokado
1 limonka
1 łyżka musztardy
1 łyżka oleju
sól do smaku


Selera pokroić w plastry o grubości ok. 1 cm i smażyć powoli z obu stron do czasu aż warzywo będzie miękkie.

Awokado, musztardę, sok z limonki i olej zmiksować na gładki krem. Posolić do smaku.
Podawać usmażone plastry selera z kremem i świeżymi ziołami.

You Might Also Like

1 Komentarzy