Acerola – niedoścignione źródło witaminy C

9/16/2016

Dziś chciałabym napisać Wam kilka słów o cennej witaminie C i jej niedoścignionym źródle jakim jest acerola. Jak zwykle jednak, podczas zbierania informacji na ten temat zauważyłam, że to temat rzeka. Jest jednak jedna bardzo ważna sprawa dotycząca diety roślinnej, na którą chciałabym szczególnie zwrócić Waszą uwagę. Jeśli jesteście na diecie wegańskiej (nie lubię tego słowa dieta z w tym kontekście, ale jakoś to trzeba nazwać), lub jeśli macie zamiar na nią przejść, prędzej czy później spotkacie się z problemem braku niedobory żelaza. Pewnie nie z jej rzeczywistym brakiem, ale z argumentami, które będą Wam sugerować, że Was on spotka.
Tymczasem nic bardziej mylnego. Niedobór żelaza nie dotyczy tylko wegetarian i wegan, brak tego pierwiastka może spotkać również osoby odżywiające się normalnie. 
Nasz organizm funkcjonuje nieco bardziej skomplikowanie niż wskazywałaby na to nasza logika. Normalnie myślimy, że na brak żelaza pomaga spożywanie dużej ilości produktów z jego zawartością (lub ostatecznie tabletek). Jednak nie tylko samo dostarczenie cennych substancji do naszego organizmu jest ważne, ale również ich przyswajanie.

Żelazo zawarte w roślinach jest nieco słabiej przyswajalne, więc warto mieć na uwadze inne substancje, które nam to przyswajanie znacznie ułatwią i sprawią, że spożyty posiłek będzie przez nasz organizm o wiele lepiej wykorzystany. W przypadku żelaza takim naturalnym wzmacniaczem jest witamina C. Pamiętajmy więc o tym, aby odpowiednio łączyć składniki w daniach. Słodka sałatka z quinoi i pomarańczy jest idealnym przykładem, gdzie dwa składniki świetnie się uzupełniają – witamina C z pomarańczy ułatwi przyswajanie żelaza zawartego w quinoi. Podobnie jest w przypadku sałatki z papryką.

Co jednak zrobić jeśli nasze codzienne odżywianie nie wystarcza do zaspokojenia naszych potrzeb lub do tej pory odżywialiśmy się tak źle, że nabawiliśmy się braków. Wtedy nie ma na co czekać, tylko szybko należy je uzupełnić. Do tego najbardziej nadają się preparaty naturalne. Są one o wiele lepiej przyswajalne niż syntetyczne. 

Dziś mam dla Was świetny preparat zawierający ogromne ilości witaminy C, pozyskiwanej z Aceroli. Acerola to genialna roślina o bardzo wysokiej zawartości tej witaminy i nic innego nie jest w stanie jej dorównać. 1700 mg/100 g to jest bardzo dużo. Dla porównania pomarańcze uważane za bardzo dobre jej źródło zawierają tylko 45 mg/100 g tej witaminy. Tak więc, jeśli zależy nam na skutecznym, naturalnym i dobrze przyswajalnym preparacie, to zachęcam do sięgnięcia po ekstrakt z aceroli firmy PharmoVit kupisz w sklepie między innymi bio ekstrakty

Witamina C jest niezbędna w wielu procesach przemiany materii, miedzy innymi wspomaga odporność, opóźnia starzenie się komórek (również skóry), jest silnym przeciwutleniaczem, czyli zwalcza skutecznie wolne rodniki. Zapobiega też różnym chorobom, między innymi cukrzycy, nadciśnieniu tętniczemu i chorobom serca. Chroni też przed udarem, ponieważ sprawia, że krew ma odpowiednią konsystencję. Odgrywa też duża rolę w gospodarce hormonalnej, poprawia elastyczność tkanek, ułatwia gojenie ran, poprawia pracę wątroby, wzmacnia mięśnie, kości i zęby, a także przyśpiesza spalanie tłuszczu. 
To tylko część jej cudownych właściwości.


Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C mają:
sportowcy, osoby starsze, palące papierosy, kobiety w ciąży i karmiące.

Niedobór witaminy C może powodować między innymi:
krwawienie dziąseł i luźne zęby, szorstką skórę, trudne gojenie się ran, bóle mięśni i kości, zmęczenie, depresję, zwiększone ryzyko infekcji.

Witaminy C teoretycznie nie da się przedawkować, gdyż jej nadmiar zostaje wydalany z moczem, ale oczywiście nie powinno się przesadzać, gdyż zbyt duże jej ilości niepotrzebnie obciążają organizm, szczególnie nerki. 

Oprócz preparatu z aceroli w sklepie tym znajdziecie całą gamę wysokiej jakości produktów, które warto włączyć do codziennej diety.

© Mariola Streim
© Mariola Streim
© Mariola Streim
© Mariola Streim
Wpis sponsorowany


Źródła:
http://www.apotheken-umschau.de/Acerola

https://www.zentrum-der-gesundheit.de

You Might Also Like

0 Komentarzy